مرکز رشد شريف صفحه نخست

رونمايى از سامانه تبديل فايل گفتار فارسى به نوشتار بيانات رهبر معظم انقلاب

مراسم رونمایی از سامانه تبدیل فایل گفتار فارسی به نوشتار بیانات رهبر معظم انقلاب صبح روز سه شنبه 20 بهمن ماه سال 1394 با حضور جمعی از اصحاب رسانه و تیم سازنده این نرم افزار برگزار شد.

 

 

دکتر هادی ویسی مدیر عامل شرکت سازنده این نرم‌افزار که از فارغ التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف است، اظهار داشت: نرم‌افزار تایپ گفتار فارسی که براساس فناوری تشخیص گفتار پیوسته مستقل از گوینده فارسی طراحی شده، می‌تواند گفتار کاربران را که از طریق میکروفن به رایانه منتقل می‌شود در محیط‌های مختلف تایپ کند.
وی با اشاره به عرضه اولیه این نرم افزار در سال 86 گفت: نرم افزار تبدیل فایل گفتار فارسی به نوشتار برای اولین بار در دنیا مورد استفاده قرار گرفت. چرا که پیش ازاین فقط تبدیل فایل گفتار زبان انگلیسی، ژاپنی و اسپانیایی و ... وجود داشت و خوشبختانه ما برای اولین بار اقدام به راه اندازی نرم افزار تبدیل فایل صوتی به زبان فارسی نموده ایم.
وی گفت: برای این کار کافی است که یک میکروفن را به رایانه متصل کرده و متن مورد نظر خود را بخوانید. در این حالت کلام شما به رایانه منتقل شده و نرم‌افزار آن را پردازش کرده و به متن معادل تبدیل می‌کند.
ویسی از اقدامات این نرم افزار گفت: نسخه جدید نرم‌افزار تایپ گفتار فارسی امکان تبدیل فایل‌های صوتی ضبط شده به متن را نیز دارد به طوری که می‌توان فایل یک سخنرانی یا مذاکرات یک نشست را به نرم‌افزار دارد و متن تایپ شده آن را تحویل گرفت.
وی افزود :با تحلیلی که بر روی سخنان رهبر انجام شد، کلمات پرکاربرد در سخنان ایشان را رصد کردیم و کلماتی چون: اسلامی، ملت، کشور، کار، اسلام، ایران، وجود، انقلاب، دنیا، سال، نظام، انسان، امام، دشمن، حرکت، روز، خدا، جمهوری، الهی و بزرگ از جمله بیست کلمه پر کاربرد در بیانات مقام معظم رهبری محسوب می شوند.
مدیر عامل شرکت عصر گویش پرداز خاطرنشان کرد: از قابلیت‌های جدید این نرم‌افزار تشخیص لهجه و لحن، زن و مرد بودن، ایجاد پروفایل شخصی برای تمامی کاربران نرم‌افزار است.
ویسی کنترل، دسترسی از راه دور و استفاده از گفتار به عنوان یک رمز عبور ورود به داخل اتاق، دسترسی به رایانه یا دستگاه خاص، تایید اعتبار در تراکنش‌های تلفنی مانند تلفن بانک و ... را از جمله کاربردهای این نرم افزار عنوان کرد.
وی گفت: این نرم افزار قابلیت بانک واژگان را تا 150 هزار کلمه افزایش داده که در نسخه قبلی 65 هزار کلمه بود و این رقم در مقایسه با دیگر نرم افزارهای مشابه در سطح دنیا رقم قابل ملاحظه ای است.
مدیر عامل شرکت عصر گویش پرداز افزود: از دیگر کاربردهای خاص این محصول می توان استفاده در متون حقوقی برای قضات و همچنین گزارش های پزشکی همچون رادیولوژی برای پزشکان و ... نام برد.
وی سرعت کار و تبدیل به نوشتار را بستگی به سیستم کاربر دانست و گفت: هرچه سی پی یو سیستم قوی تر باشد ،سرعت عمل آن نیز بالاتر خواهد بود.
در ادامه مراسم حجت الاسلام محمد نژاد مسؤول دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه صنعتی شریف طی سخنانی گفت:رونمایی از این محصول که مقارن با ایام الله دهه فجر است را به فال نیک می گیریم و توجه به موضوع ولایت فقیه از سوی تیم سازنده نرم افزار را ارج می نهیم.
ایشان با تاکید بر ارزش ساخت نرم افزار تبدیل صوت به متن توسط گروهی از فارغ التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف افزود:تولید این نرم افزار در واقع شکر نعمت به جا آوردن است که جای بسی تقدیر دارد و بنده توفیقات هر چه بیشتر برای این تیم توانمند را از خداوند مسئلت دارم.
در خاتمه مراسم از نرم افزار تایپ گفتار فارسی به نوشتار بیانات رهبر معظم انقلاب توسط حجت الاسلام محمد نژاد مسؤول دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه صنعتی شریف، رونمایی شد.

لازم به ذکر است شرکت عصر گویش پرداز از شرکت های رشد یافته مرکز رشد دانشگاه صنعتی شریف است.