مرکز رشد شريف صفحه نخست

رونمايى نسخه برخط رايگان تايپ گفتار فارسى توسط شركت دانش‌بنيان دانشگاه شريف

"نويسا" نخستين نرم‌افزار تايپ گفتاري زبان فارسي ست که توسط یکی از شرکت‌های دانش بنیان دانشگاه صنعتی شریف طراحی شده و این امکان را به کاربران میدهد تا بي‌نياز از تايپ با صفحه‌کليد، تنها با خواندن متن، آن را تايپ نمایند.

به گزارش روابط عمومی؛ امروزه، تمامي کاربران کامپيوتر به گونه‌اي با مسئله تايپ سر و کار دارند؛ مديران ادارات و سازمان‌ها براي تهيه نامه‌ها، يادداشت‌ها و تاييد نامه‌ها، کارشناسان در تهيه گزارش‌هاي سازماني و اداري، پزشکان در تهيه گزارش‌هاي پزشکي، وکلا در تهيه متون و اسناد حقوقي، دانشجویان در تهیه پایان نامه و مقالات دانشجویی و کاربران شخصي براي نوشتن متون و يادداشت‌هاي روزانه و ... . اما يکي از مهم‌ترين مشکلات موجود در سر راه اغلب کاربران در اين زمينه، عدم تسلط آنها به تايپ و نحوه کار با ويرايشگرها و واژه‌پردازها است.
نويسا نخستين نرم‌افزار تايپ گفتاري زبان فارسي است که توسط شرکت عصر گويش‌ پرداز یکی از شرکت‌های دانش بنیان دانشگاه صنعتی شریف طراحي و توسعه داده شده است. با استفاده از اين نرم‌افزار مي‌توان بي‌نياز از تايپ با صفحه‌کليد، تنها با خواندن متن، آن را تايپ کنيد.
در پی دستیابی متخصصان این شرکت دانش‌بنیان ایرانی به فن‌آوری پیشرفته طراحی و ساخت نرم‌افزار تشخیص گفتار پیوسته فارسی و امکان تایپ مستقیم گفتار توسط رایانه‌، نسخه جدید این نرم‌افزار با بانك واژگان دو برابر غني‌تر و دقت بسيار بالاتر در تشخيص گفتار و تايپ طراحی شد.
دکتر حسین صامتی، استاد دانشکده‌ی مهندسی کامپیوتر و طراح این نرم افزار در خصوص معرفی نرم افزار نویسا اظهار داشت: نرم‌افزار تایپ گفتار فارسي(نویسا) که بر اساس فناوری تشخیص گفتار پیوسته مستقل از گوینده فارسی طراحی شده می‌تواند گفتار کاربران را که از طریق میکروفن به رایانه منتقل می‌شود در محیط‌های مختلف تایپ کند. برای این کار کافی است که یک میکروفن را به رایانه متصل کرده و متن مورد نظر خود را بخوانید. در این حالت کلام شما به رایانه منتقل شده و نرم‌افزار آن را پردازش کرده و به متن معادل تبدیل می‌کند. این نرم‌افزار همچنین امکان تبدیل فایل‌های صوتی ضبط شده به متن را نیز را دارد به طوری که می‌توان فایل یک سخنرانی یا مذاکرات یک نشست (با گفتار رسمی) را به نرم‌افزار داد و متن تایپ شده آن را تحویل گرفت.
وی خاطرنشان کرد: از قابلیت‌هایی این نرم‌افزار تشخیص لهجه و لحن و ایجاد پروفایل شخصی برای تمامی کاربران نرم‌افزار است.
دکتر صامتی تصریح کرد: از مهم‌ترين ويژگي‎های نسخه جديد نرم افزار نويسا تولید آن در نوع‌های مختلف برای کاربری‌های مختلف است که از قبیل این کاربری‌ها، می‎توان به کاربری دانشجویی، بیمارستانی، حقوقی، سازمانی و مدارس و نیز برای نویسندگان اعم از فیلمنامه نویس و نویسنده کتاب اشاره کرد که در هر یک از نسخه‎ها با توجه به نیازهای کاربر، ویژگی‎هایی اضافه و کم شده است. همچنین، در نسخه جدید نویسا، علاوه ‌بر ارتقای فنی این نرم‌افزار از نظر دقت و رفع برخی از محدودیت‌ها، بانک واژگان نرم‌افزار به حدود دوبرابر، تا 120 هزار کلمه افزایش داده شده است. این درحالی است که نسخه قبلی آن 65 هزار کلمه داشت. در نسخ جدید نویسا، بانک کلمات نسخه‌های تخصصی (پزشکی و حقوقی) به 120 هزار کلمه و برای نسخه عمومی حرفه‌ای به 110 هزار کلمه ارتقا داده شده است.
این استاد دانشگاه شریف خاطرنشان کرد: در نسخه‌های ابتدايي نویسا در صورت فعال بودن نرم‌افزار، هر کلامی که از دهان کاربر خارج می‌شد تایپ می‌شد؛ مثلاً در مواردی مثل کاربردهای پزشکی، وقتی پزشک مشغول گزارش‌دهی است و ناگهان شخصی وارد اتاق می‌شود یا ناگریز از پاسخ دادن به تلفن است در صورت فعال بودن برنامه همه گفتار وی تایپ می‌شد. در نسخه هاي جدید با ارتقای رابط کاربر و رایانه، فرد می‌تواند به صورت صوتی فرمان روشن یا خاموش را به نرم‌افزار بدهد تا فعالیت آن در مواردی که کاربر مایل به ضبط گفتارش نیست قطع شود.
دکتر صامتی افزود: علاقه‌مندان به استفاده از این نرم افزار می‌توانند از نسخه نمایشی برخط این نرم افزار که در بستر اینترنت و بصورت رایگان می‎باشد و قابلیت تایپ با هر میکروفنی را فراهم آورده، استفاده نموده و ارتقای عملکرد این محصول را نسبت به نسخه قبلی خود ملاحظه کنند.
خاطرنشان می‌شود؛ نسخه‌ی نمایشی این نرم افزار به صورت رایگان در آدرس www.asr-gooyesh.com موجود است.