مرکز رشد شريف صفحه نخست

حضور واحدهاى فناور مركز رشدشريف در نمايشگا‌ه‌تجهيزات و موادآزمايشگاهى ساخت‌ايران

سومین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران از تاریخ 4 تا 7 اردیبهشت ماه 94 در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار شد. در این نمایشگاه واحدهای فناور مرکز رشد دانشگاه صنعتی شریف حضور داشتند که محصولات و دستاوردهای خود را در معرض دید عموم قرار دادند.

1- شرکت توسعه فناوری شریف سولار:

شرکت توسعه فناوری شریف سولار با ارائه مواد، تجهیزات آزمایشگاهی و آنالیز سلول خورشیدی در این نمایشگاه شرکت کرد و با استقبال خوبی از جانب پژوهشگران و محققان دانشگاه ها مواجه شد. محصولاتی همچون شبیه سازطیف خورشید، اندازه گیری بازدهی کوانتومی سلول خورشیدی، اندازه گیری I-V سلول خورشیدی، اندازه گیری سطح فرمی و بارتجمع یافته، سیستم اندازه گیری اثر هال و مقاومت سطحی، دستگاه اندازه گیری امپدانس الکتروشیمیایی، پروفایلومتر، کنترل کننده جریان جرمی(MFC)، گلاوباکس، میزتمیز، عملیات سطحی یووی-اوزون، میزبرششیشه و ...

همچنین دسته های متنوعی از مواد و ترکیبات شیمیایی که هم در ساخت سلول های خورشیدی به کار می روند و هم کاربردهای دیگر آزمایشگاهی دارند نیز در این نمایشگاه عرضه شد. این محصولات شامل خمیر های حاوی نانوذرات تیتانیم دی اکسید، خمیر های پلاتین و کربنی، الکترولیتهای مورد نیاز برای ساخت سلول های خورشیدی رنگدانه ای، پیش ماده های ساخت پروسکایت و محلولهای کلوئیدی کریستالی و آمورف تیتانیم دی اکسید بودند. جوهرهای هادی بر پایه ی نانو ذرات فلزی و گرافن نیز ازجمله محصولات دیگر بودند که علاوه بر استفاده در ساخت سلول های خورشیدی در مصارف دیگری همچون ایجاد الگو های هادی نیز کاربرد دارند. کیت آموزشی ساخت سلول خورشیدی نیز از محصولات آموزشی این شرکت می باشد که برای استفاده دانشجویان و دانش آموزان علاقه مند .به حوزه فناوری سلول های خورشیدی ارائه شد.

 

 2- شرکت فنی و مهندسی سازه پردازان مروارید جنوب:

شرکت فنی و مهندسی سازه پردازان مروارید جنوب برای سومین سال متوالی با 89 عنوان محصول ساخت داخل و 4 اختراع ثبت شده به عنوان یکی از شرکت­های دانش بنیان برتر در این نمایشگاه حضور یافت. این شرکت دانش بنیان با بیش از 9 سال سابقه فعالیت در راستای تجهیز مراکز آموزشی و آموزش عالی کشور با گستره وسیعی از محصولات در شاخه­های مهندسی برق، مکانیک، عمران و صنایع دریایی و ... توانسته است در سال91 به عنوان اولین شرکت ایرانی گواهینامه­های ISO 9001-14001-OHSAS 18001 وHSE را از موسسه TUV در زمینه ساخت تجهیزات آموزشی و کارگاهی کسب نماید. این شرکت در مدت حضور در نمایشگاه بیش از 140 عنوان پیش فاکتور از مجموع 89 محصول ثبت شده ساخت شرکت و برای بیش از 80 مرکز آموزشی و آموزش عالی در سطح کشور صادر نمود.

3- شرکت توسعه مافوق صوت:

شرکت دانش بنیان توسعه و فناوری مافوق صوت با ارائه پرینتر سه بعدی TOP همراه پرینتر سه بعدی صنعتی تازه طراحی شده در این نمایشگاه حضور یافت.مدت دو سال است که بخش تحقیق و توسعه این شرکت در زمینه پرینترهای سه بعدی در حال فعالیت است.
محصول تولیدی شرکت توسعه مافوق صوت نمونه خارجی نیز دارد، مزیت بزرگ این محصول، خدمات پس از فروش آن است درحالیکه بسیاری از تجار، محصولاتی باکیفیت پایین از خارج از کشور وارد می‌کنند که دارای خدمات پس از فروش نیستند. این دستگاه، ویژه دانشگاه‌ها و برای سرعت کاری بالا ساخته‌ شده است. با توجه به تجربه قبلی‌ای که از میزان استفاده بالای این دستگاه به‌دست آمده بود، سعی شده است دستگاه جدید باکیفیت بالایی عرضه شود تا در استفاده‌های بالا دچار مشکل نشود.

4- شرکت فناوران سامانه های راهبردی شریف:

شرکت دانش بنیان فناوران شریف با عرضه جدیدترین محصولات هوشمند آزمایشگاهی خود که با نام تجاری Realsimارائه می شود در این نمایشگاه حضوری فعال داشته و این محصولات با استقبال کم نظیر اساتید،پژوهشگران و مسئولین مراکز آموزشی و تحقیقاتی کشور رو به رو گردید.محصولات هوشمند آزمایشگاهی RealSimدر نمایشگاه امسال در حوزه های مکاترونیک، الکترونیک،کنترل،مکانیک سیالات،ترمودینامیک و انتقال حرارت، دینامیک، ارتعاشات و انرژی های نو ارائه گردید.

 

5-شرکت سپنتا پلیمر شریف:

شرکت سپنتا پلمر شریف در نخستین حضور خود در سومین نمایشگاه تجهیزات ساخت ایران، سهم قابل توجهی از توجه مدعوین و بازدیدکنندگان محترم را به خود جلب کرد. مجموع محصولات عرضه شده در نمایشگاه امسال شامل 10 محصول بود که عبارتنداز:اکسترودر آزمایشگاهی (دو ماردونه و تک ماردونه)، دستگاه پوشش دهی (در سه کلاس ثابت ، ثابت با کنترل شرایط محیطی و پیوسته)، دستگاه آب دیونیزه، غشای پلیمری (در دو کلاس MF و UF)، مواد اولیه (شامل کاغذ پلی استر ، پلیمر فوق سنگین)، کیت آموزشی پیل سوختی