مرکز رشد شريف صفحه نخست

آيين پايانى ششمين جشنواره سراسرى كارآفرينى و توسعه كسب و كار شريف برگزار شد

ششمين جشنواره سراسرى كارآفرينى و توسعه كسب و كار به همت مركز رشد و كارآفرينى و با همكارى صندوق پژوهش و فناورى توسعه صادرات شريف در دانشگاه شريف برگزار شد.

ششمين جشنواره سراسرى كارآفرينى و توسعه كسب و كار شريف(Vc Cup) با حضور صاحبان ايده و طرح‌هاى ارسالى، فعالان كارآفرينى و جمعى از اساتيد و دانشجويان دوشنبه 17 آذرماه سال جارى در سالن جابربن حيان دانشگاه شريف برگزار شد.

به گزارش روابط عمومى، از 130 عنوان طرح ارسالى به دبيرخانه جشنواره، پس از داورى مرحله اول، 35 طرح انتخاب شد كه به هر طرح برگزيده يك مربى اختصاص يافت، پس از آموزش و مشاوره توسط مربيان سرانجام 7 تيم به مرحله پايانى راه يافت.

بنا بر اين گزارش، ايده‌هاى راه يافته به فينال 4 طرح از حوزه‌هاى نانو – سلامت، عمران، الكترونيك و IT سلامت، كسب و كارهاى نوپا راه يافته، 3 طرح از حوزه‌هاى IT و الكترونيك و نرم افزار و همچنين 3 طرح حائز دريافت ديپلم افتخار از حوزه‌هاى الكترونيك و فيزيك، توسط صاحبان طرح‌ها، جهت بررسى و قضاوت كميته داوران و شركت كنندگان، دفاع و در جشنواره ارائه شد.

مهندس خسرو سلجوقى عضو هيات عامل سازمان فناورى اطلاعات ايران سخنران اين جشنواره گفت: امروزه بيش از 70 درصد توليد ناخالص به بخش ارتباطات و فناورى و 30 درصد به سمت صنعت و كشاورزى سوق پيدا كرده است.

وى گفت: با اعلام و اجراى بحث ثبت اختراعات با موجى بنام انفجار اختراعات مواجه شديم همچنين در بحث رايانش ابرى نيز با انفجار كارآفرينى روبرو خواهيم شد پس رايانش ابرى معادل با انفجار كارآفرينى ست.

وى با تاكيد بر پايين آوردن هزينه شركت‌هاى كوچك و متوسط با استفاده از رايانش ابرى گفت: سه چيز در رايانش ابرى حائز اهميت مى‌باشد كه مى‌تواند هزينه شركت‌ها را پايين آورد. اول ديتا سنتر كه مى تواند در اختيار افراد قرار بگيرد تا هزينه را كاهش دهد. دوم به اشتراك گذاشتن و اجاره كردن نرم افزارها بجاى خريد آنها و در آخر استفاده از مغز افزارها نه بصورت استخدام بلند مدت بلكه بمدت كوتاه و موقت در جهت رفع نياز شركت، كه اين امر باعث پايين آوردن هزينه‌ها شده و به اين صورت قابليت و قدرت رقابت را در شركت‌ها بالا مى‌برد.

مهندس سلجوقى در خصوص ارائه طرح‌ها و ايده‌هاى جشنواره گفت: امروز من يك نوآورى در سطح جهانى نمى‌بينم اين به معناى قدرناشناسى نيست بلكه به اين معناست كه هنوز به بلوغ لازم نرسيده‌ايم، يك VC و يك پشتيبان كسب و كار خوب نداريم.

وى افزود: هنوز نوآوران جسارت لازم را پيدا نكرده اند يا اگر پيدا كرده اند آنرا بفروش مى‌رسانند.

هيات عامل سازمان فناورى و اطلاعات ايران در خصوص حمايت از فعالان نوآور گفت: اكثر خيرين ما در مسجدسازى، خوابگاه سازى و امورى از اين قبيل فعاليت مى‌كنند اما خيرى كه براى توليد كارآفرينان سرمايه گذارى كند وجود ندارد ما در اينجا جمع شده‌ايم تا فرهنگ خيرين VC و خيرين ارزش آفرينان را راه اندازى كنيم.

وى اظهار داشت: در خصوص حمايت از كارآفرينان، جا دارد دولت نيز وارد عمل شده و بخشى از هزينه‌ها را تقبل نمايد.

در خاتمه پس از اعلام آراى كميته داوران و همچنين شركت كنندگان در جشنواره، اسامى تيم‌هاى برتر اعلام و جوائز نقدى و تسهيلات ارزان قيمت به آنها اهداء شد.

گفتنى‌ست؛ در ميان تيم‌هاى شركت كننده از دانشگاه شريف؛ در بخش كسب و كارهاى پويا؛ تيم همراه مكانيك رتبه دوم، تيم كروز كنترل رتبه سوم را به خود اختصاص دادند، همچنين در بخش ايده‌ها؛ تيم مصالح سبك سيليسى رتبه اول و در بخش طرح ها؛ حسگرهاى ارزيابى محصولات لبنى رتبه دوم و طرح ابر سلامت رتبه چهارم را كسب نمودند.

اعلام نتايج و اهداى جوايز:

طرح هاى دريافت كننده ديپلم افتخار جشنواره:

برش سنك از طريق فيدبك جريان

سيستم كاهش مصرف انرژى آسانسور

طراحى و ساخت پنل تصاوير متحرك سه بعدى MIP

برگزيدگان بخش ايده‌هاى نوآورانه:

در بخش ايده ها مصالح سبك سيليسى بعنوان طرح برگزيده انتخاب گرديد. حسگرهاى ارزيابى، صفحات نورانى و ابر سلامت هم در رتبه هاى بعدى قرار گرفتند و به تيمهاى اول تا سوم تنديس جشنواره، يك دستگاه تبلت و مبالغى بين ۱۵ تا ۳۰ ميليون ريال جايزه نقدى بلاعوض و يكصد ميليون ريال تسهيلات اهدا گرديد.

برگزيدگان بخش كسب و كارهاى نوپا:

كليك ياب كه با ارائه عالى و كم عيب و نقص خودش نظر تمام داوران رو جلب كرده بود توانست مقام اول رو كسب كرده و چك پنجاه ميليون ريالى و مبلغ دويست ميليون ريال تسهيلات بدست آورد.

 كروز كنترل و همراه مكانيك هم صاحب مقام هاى دوم و سوم شدند. علاوه بر تسهيلات دويست ميليون ريالى به تيم دوم مبلغ چهل ميليون ريال و به تيم سوم مبلغ سى ميليون ريال جايزه تعلق گرفت.

در پايان مراسم نيز سه دستگاه تبلت ميان حضار قرعه كشى و اهدا گرديد.