مرکز رشد شريف صفحه نخست

رونمايى از اولين توربوشارژر كاملاً بومى ساخت شركت رشد‌ يافته مركز رشد شريف

با حضور وزير راه و شهرسازى، مدير عامل راه آهن، معاونت ناوگان رجا و ساير مسئولين راه آهن جمهورى اسلامى ايران، از اولين توربوشارژر كاملاً ايرانى در دومين نمايشگاه بين المللى صنايع ريلى همزمان با روز افتتاحيه نمايشگاه (29 ارديبهشت 93) رونمايى شد.

به گزارش روابط عمومى دانشگاه شريف، اين توربوشارژر با تلاش پژوهشگران يكى از شركت‌هاى رشد يافته در مركز رشد دانشگاه صنعتى شريف ساخته شده است.

بنا بر اين گزارش؛ توربوشارژرها كاربرد گسترده‌اى در افزايش توان و بازده موتورهاى احتراقى دارند و بدليل كار در دماى بالا و دور كارى بالا از فن‌آورى بسيار پيشرفته‌اى برخوردار هستند. توربوشارژر لكوموتيو آلستوم در صنعت ريلى و لكوموتيو و ساير موتورهاى ديزلى تا توان 3400 كيلو وات مورد بهره بردارى قرار مى‌گيرند. توربوشارژر حاضر، پس از بيش از 20 ماه كار مهندسى و طراحى و به پشتوانه بيش از يك دهه تجربه مهندسى و ساخت قطعات توربينى ساخته شده و آماده تحويل به شركت راه آهن مى‌باشد.

اين پروژه طى توافقى كه مابين شركت دانش بنيان كارنو ايده آل آرمان از شركت‌هاى رشد يافته مركز رشد دانشگاه صنعتى شريف و معاونت ناوگان رجا صورت گرفته است، از مردادماه سال 91 با حمايت و پشتيبانى كارفرما و حمايت مادى و معنوى صندوق پژوهش و توسعه فن آورى و صادرات شريف آغاز شد و با تلاش مديران، كارشناسان و متخصصان باتجربه و جوان كشور به ثمر نشست. هم اكنون در مرحله اول تحويل 50 دستگاه توربوشارژر طى حداكثر دو سال آتى توسط شركت كارنو تعهد شده است.

بنا بر اين گزارش؛ با تحويل و بهره بردارى از توربوشارژرهاى لكوموتيوهاى آلستوم (CARNO 3400) ضمن رفع وابستگى به شركت‌هاى اروپايى، به ازاى هر دستگاه توربين از خروج بيش از 65000 يورو جلوگيرى مى‌شود و اين در حاليست پيش بينى پشتيبانى قطعات و تحويل ساليانه بيش از 20 دستگاه وجود دارد.