مرکز رشد شريف صفحه نخست

ساخت پهپاد عمود پرواز / ايران در جمع 10 كشور برتر سازنده هواپيماى بدون سرنشين

عکستهران- ايرنا- متخصصان شركت دانش بنيان فناوران سامانه هاى راهبردى شريف، موفق به ساخت پهپاد عمودپروازى شده اند كه قدرت مانور بالاتر و قابليت هاى بيشترى نسبت به نمونه هاى موجود در كشور در شرايط گوناگون آب وهوايى دارد.

شركت دانش بنيان فناوران سامانه هاى راهبردى شريف در مركز رشد فناورى هاى پيشرفته دانشگاه صنعتى شريف مستقر است.

پهپاد كه مخفف ˈپرنده هدايت پذير از دورˈ است در گشت ، ديده بانى و عكسبردارى هوايى كاربرد وسيعى دارد. اين نوع پرنده ها توسط يك خلبان از ايستگاه زمينى و از راه دور كنترل و راهبرى مى شود.

به گزارش ايرنا، در ايران و بسيارى از كشورها، فعاليت هايى كه به پايش مداوم و يا گرفتن اطلاعات لحظه به لحظه، براى زير نظر داشتن عملكرد يك سيستم نياز دارد هنوز با وسايل محدود كننده و عمدتا زمينى انجام مى گيرد.

براى مثال در انجام عمليات امداد و نجات و مديريت بحران، داشتن اطلاعات از محل حادثه و سرعت و دقت كافى در عمليات كمك رسانى بدون استفاده از تجهيزات نوين بسيار سخت است. همه ساله هزينه زيادى براى بازبينى خطوط انتقال نفت، گاز و برق انجام مى گيرد تا نشت و يا هرگونه آسيب واختلال در مسير اين خطوط كشف شود.

به عنوان يك راهكار كارآمد، انجام اين امور توسط سيستم هاى پرنده، نظير پهپاد عمود پرواز سبب افزايش سرعت و دقت در پايش هوايى و نيز كاهش محسوس هزينه هاى عملياتى مى شود. به گفته كارشناسان اين شركت دانش بنيان فناوران سامانه هاى راهبردى شريف با استفاده پهپاد عمود پرواز، مى توان از هر ارتفاع دلخواهى و بدون محدوديت گذر از موانع زمينى به خوبى پايش هوايى انجام داد.

اين وسيله با مجهز بودن به زيرسيستم هاى مراقبت و ديده بانى مانند دوربين، حسگرهاى عملياتى و كامپيوتر مركزى، اطلاعات حاصل را به صورت زنده به ايستگاه زمينى ارسال كند. ويژگى و وجه تمايز اين عمود پرواز بدون سرنشين، طراحى ديناميكى و آيروديناميكى خاص آن است كه موجب مى شود نسبت به ساير عمودپروازها نظير مولتى روتورها و هليكوپترها، قدرت مانور و قابليت داده بردارى بالاترى داشته باشد و در شرايط آب و هوايى نامساعد نيز قابل استفاده و كنترل باشد.

اين پهپاد داراى قابليت هايى همچون نشست و برخاست در فضاهاى كوچك و بدون نياز به باند پرواز است كه صرفه جويى زمانى در برخاست و حركت پرنده به سمت هدف مورد نظر را در پى دارد. همچنين صرفه جويى در هزينه عملياتى، قابليت پرواز شناور بر روى هدف، تصويربردارى با دقتى بالاتر از پهپادهاى معمولى و قابليت حمل توسط نيروى پياده از جمله ويژگى هاى اين پهپاد است.

به گزارش ايرنا برخى كارشناسان ساخت پرنده هاى بدون سرنشين معتقدند كه صنعت ساخت پهپادها از دهه 60 و همزمان با جنگ تحميلى در كشور آغاز شده است و در حال حاضر ايران در زمره 10 كشور برتر دنيا در ساخت پهپادها قرار دارد.

گفتنى است اين طرح در چهارمين جشنواره ملى علم تا عمل ارايه شده است. اين جشنواره يازدهم تا چهاردهم آبان ماه در مصلى امام خمينى (ره) برپا بود.