مرکز رشد شريف صفحه نخست

توليد پوشش‌هاى نانويى جهت دفع آلودگى و ريزگردها توسط محققين دانشگاه‌ شريف

پژوهشگران شركت دانش بنيان شريف نانو پارس مستقر در مركز رشد فناورى‌هاى پيشرفته دانشگاه صنعتى شريف موفق به توليد 25 نوع پوشش نانوى پاك و ضد آلودگى شدند.

به گزارش خبرگزارى دانشجويان ايران (ايسنا)، امروزه با توسعه فناورى، استفاده از پوشش‌هاى پاك بر اساس فناورى نانو جهت ايجاد سطوح خود تميز شونده، آب گريز و نفوذناپذير افزايش چشمگيرى يافته است.

مواد در مقياس نانومترى خواص خاصى از خود بروز مى‌دهند. نانو ذرات بر روى سطح يك شبكه يكنواخت نفوذ ناپذير تشكيل مى‌دهند كه بر مبناى اصل خودآرايى استوار است. در رسيدن به خواصى مانند آبگريزى، نانوذرات موجود در پوشش‌هاى باعث مى‌شوند كه سطح تماس قطرات آب با پوشش بسيار كم شده و در نتيجه چسبندگى آب به سطح فوق‌العاده كاهش يابد؛ بنابراين قطرات آب تحت اثر جريان هواى كم و يا نيروى گرانش به راحتى روى سطح لغزيده و به دنبال آن آلودگى‌هاى روى سطح نيز جدا مى‌شوند.

فرشاد صالحى، دانشجوى دكترى مهندسى مواد دانشگاه صنعتى شريف در گفت‌وگو با خبرنگار فناورى ايسنا با بيان اينكه پوشش‌هاى نانو پاك از انواع پوشش‌هاى مهندسى شده پيشرفته‌اند، گفت: از سال 2008 نمونه‌هاى خارجى پوشش‌هاى نانو پاك وارد بازار شده‌اند. ما در اين مركز با توجه به نياز و مشكلات كشور در زمينه‌ آلودگى هوا و ريزگردها موفق به توليد 25 نوع از اين پوشش‌ها جهت استفاده در سطوح مختلف و با توجه به شرايط آب و هوايى كشور شده‌ايم.

وى ادامه داد: نانوذراتى چون Al2O3 و SiO2 و TiO2 و ZnO نانو لوله‌هاى كربنى و يك سرى پليمرهاى متناسب با نوع هدفى كه از پوشش داشته باشيم پايه پوشش‌هاى نانو پاك هستند.

صالحى با بيان اينكه پايه اوليه به تنهايى خواص مد نظر را در پوشش ايجاد نمى‌كنند، خاطرنشان كرد: در خصوص پوشش‌هاى نانو پاك با پايه TiO2، اين ماده به طور خالص خواص مورد انتظار را ندارد. جهت دستيابى به خاصيت خود تميز شوندگى، نياز به حضور مواد ديگرى در شبكه TiO2 مى‌باشد كه از اين جمله مى‌توان به موادى نظير

Ag، Cr2O3، Mg و Zn اشاره كرد. پس از دوپ كردن اين مواد به TiO2 كلوئيد نانو ذرات با خواص خود تميز شوندگى تشكيل مى‌شود. فرآيند بعدى پس از توليد كلوئيد نانو ذرات پوشش دهى اين مواد به سطح مورد نظر است.

وى در خصوص كاربردهاى پوشش‌هاى نانو پاك گفت:‌ امكان پاشش بر روى انواع سطوح از جمله نماى ساختمان (سنگ، آجر، چوب، فلز، شيشه و ...)، شيرآلات بهداشتى، سراميك، پاركت، فرش، پرده، كاغذ ديوارى، مبلمان، انواع پارچه، لباس، شيشه و بدنه خودرو، سطح انواع فلزات حتى فلزات نجيب چون طلا و نقره جهت جلوگيرى از تيرگى و كثيف شدن از جمله موارد استفاده از اين پوشش‌هاى مهندسى شده است.

صالحى با بيان اينكه از ديگر انواع اين پوشش‌هاى نانو پاك، پوشش‌هايى‌اند كه جهت دفع گرد و غبار و ريزگرد طراحى شده‌اند گفت: در كشور به دليل همسايگى با كشورهايى چون عراق و امارات يكى از مشكلات بزرگ وجود ريزگردهايى است كه از بيابان‌هاى اين كشورها وارد مى‌شوند. به منظور رفع اين مشكل پوشش‌هايى توليد شده‌اند كه خاصيت رفع گرد و غبار و ريزگرد را دارند. براى ايجاد اين ويژگى بر روى سطوح از خاصيت آنتى استاتيكى استفاده شده است.

وى در خصوص صادرات نانوپوشش‌هاى پاك توليدى افزود: پوشش‌هاى توليد شده از لحاظ كيفيت كاملا با نمونه‌هاى خارجى قابل رقابت هستند و در حال حاضر به كشورهايى چون عراق، تركيه، هند و امارات نيز صادر مى‌شوند.

صالحى در پايان گفت وگو تصريح كرد: عمر پوشش‌هاى نانو پاك بسته به شرايط استفاده مى‌تواند متفاوت باشد كه براى هر محصول عمر پوشش بر حسب شرايط استفاده تعريف و مدون شده است. پوشش‌هاى پاك از نانو ذرات كاملا سازگار با محيط زيست بوده و استعمال آنها هيچ گونه مشكلى در بر نخواهد داشت.