مرکز رشد شريف صفحه نخست

ساخت سيستم توليد نانوذرات فلزى در خلأ توسط محققان مركز رشد‌ دانشگاه ‌‌شريف

پژوهشگران يكى از شركت‌هاى دانش بنيان رشد يافته مركز رشد فناورى‌هاى پيشرفته دانشگاه صنعتى شريف موفق به ساخت سيستم‌هاى توليد نانوذرات فلزى در خلأ به روش CVC و IGC و هم‌چنين صادرات دستگاه به ژاپن شدند.

به گزارش خبرگزارى دانشجويان ايران (ايسنا)، يكى از روش‌هاى توليد نانوذرات روش چگالش گاز در فاز بخار (Inert Gas Condensation) است. در اين روش با بخاركردن ماده موردنظر در فشارى مناسب در اتمسفرى از گاز خنثى و نشاندن آن روى سطح بسيار سردى كه توسط نيتروژن مايع از خارج محفظه شارژ شده و در داخل محفظه خلأ مى‌چرخد مى‌توان به ذرات بسيار ريز نانومترى دست يافت كه اين نانوذرات در بسيارى از فرآيند‌ها جهت توليد و ارتقاء مواد مورد استفاده قرار مى‌گيرند.

مهدوى، دانش‌آموخته كارشناسى ارشد فيزيك صنعتى شريف و مديرعامل اين شركت در گفت‌وگو با ايسنا با بيان اين‌كه اين شركت در حدود 20 سال است كه در حوزه طراحى و ساخت سيستم‌هاى وكيوم و لايه‌نشانى در خلأ فعاليت دارد، گفت: مهندسان ما پس از طراحى و ساخت انواع سيستم‌هاى لايه‌شانى و اسپاترينگ موفق به ساخت سيستم‌هاى توليد نانوذرات فلزى در خلأ به روش‌هاى CVC و IGC شده و به بحث فن‌آورى نانو كه در دنياى امروز بسيار پراهميت است وارد شده‌ايم.

وى ادامه داد: سيستم‌هاى توليدى شركت در مراكز مختلف تحقيقاتى، دانشگاهى و صنعتى در زمينه تحقيقات و همچنين ساخت انواع سنسور‌هاى مغناطيسى، سنسور‌هاى گازى و اپتيكى، لايه‌هاى نازك ابررسانا، توليد نانوتيوب‌ها، نانوواير‌ها و...كاربرد دارند.

مهدوى درباره سيستم توليد نانوذرات فلزى در خلأ به روش‌هاى CVC و IGC خاطرنشان كرد: اين سيستم‌ها كه به سفارش دانشكده علوم مواد دانشگاه صنعتى شريف براى نخستين بار طراحى و ساخته شده از بخش‌هايى چون تانك نيتروژن چرخان در خلأ، واحد توليد بخارات شيميايى و شير‌هاى MFC تشكيل شده و مى‌تواند نانوذرات فلزى با كيفيت بالا ايجاد كند.

وى تصريح كرد: سيستم‌هاى توليد نانوذرات علاوه بر اين‌كه در بسيارى دانشگاه‌هاى كشور مورد استفاده قرار گرفته‌اند، به سفارش يك دانشگاه ژاپنى به آن كشور صادر شده كه افتخار بزرگى براى مهندسان ما و كشور است.

مهدوى در پايان از ابتكار خوب معاونت علمى و فناورى رياست جمهورى در برگزارى نمايشگاه تجهيزات آزمايشگاهى ساخت داخل و ارائه‌ تسهيلات به مراكز دانشگاهى براى خريد اين تجهيزات كه با استقبال بسيار خوبى نيز مواجه شده تشكر كرد.