مرکز رشد شريف صفحه نخست

اورهال و تعميرات اساسى روتور توربين گازى TB 5000 براى اولين بار در كشور

با همكارى متخصصان و محققان شركت كارنو ايده آل آرمان از شركت‌هاى رشد يافته مركز رشد دانشگاه صنعتى شريف، نخستين بار در كشور عمليات اورهال و تعميرات اساسى روتور توربين گازى TB 5000 با موفقيت انجام شد، كه تا كنون اين كار در شركت زيمنس صورت مى گرفت.

بنا به اذعان مهندس عطارى مدير عامل شركت دانش بنيان كارنو، با انجام اين كار، كشور در تعميرات اساسى، ساخت قطعات و پره‌هاى ناحيه سرد توربين مذكور خود كفاء و در تأمين قطعات و نيازهاى حدود 100 دستگاه از توربين‌هاى مشابه در سطوح مختلف صنعت نفت بى نياز شده است.

لازم به ذكر است كه روتور توربين TB بازسازى شده، مربوط به پالايشگاه نفت لاوان مى‌باشد كه با همكارى فى‌مابين و كسب اطلاعات فنى اوليه از بهره بردار محترم، كار مهندسى معكوس كليه قطعات روتور نيز به انجام رسيده و برخى از قطعات مصرفى از جمله پين‌هاى قفل كن پره‌ها و پره‌هاى ناحيه سرد به طور كامل ساخته و نوسازى شدند. علاوه بر اين، پره‌هاى ناحيه داغ روتور نيز به صورت كامل بازسازى و جوان سازى شده و بر روى روتور نصب گرديدند.

با به ثمر رسيدن اين پروژه، كه با هزينه حدود يك سوم قيمت خارجى اتفاق افتاده است، تسريع در عمليات بازسازى روتورها و كاهش آن به حدود شش ماه و جلوگيرى از ارسال و توقيف‌هاى احتمالى توربين در كشورهاى خارجى عملياتى شد.

لينك‌هاى مرتبط در خبرگزارى‌ها:

New Page 1

www.isna.ir/fa/news/92030603400

www.mehrnews.com/detail/News/2063807