مرکز رشد شريف صفحه نخست

توليد پودر و خمير آلومينيوم توسط شركت رادين صنعت‌ شريف مستقر در مركز رشد‌ شريف

New Page 1

این طرح بوسیله آقای مهندس مهدی عشقی مراد و به همت شركت دانش بنیان رادین صنعت شریف و مشاركت مركز رشد دانشگاه صنعتی شریف  و سرمایه گذاری آستان قدس رضوی به نتیجه رسید و مهمترین كاربرد خمیر آلومینیوم در ساخت بلوكهای سیمانی سبك است.

به گزارش خبرگزاری مهر، مراسم رونمایی از این طرح اختراعی ملی صبح جمعه همزمان با دومین روز از ایام الله دهه مبارك فجر با حضور حجت الاسلام سید محسن محمودی رئیس ستاد دهه فجر شهرستان ورامین و دیگر مسئولان برگزار شد كه طی آن محمد مهدی نثاری فرد مطلق مدیرعامل شركت كارخانجات بنای سبك قدس رضوی مجری این طرح گزارشی از روند اجرای طرح ارائه كرد.

مدیرعامل شركت كارخانجات بنای سبك قدس رضوی در این مراسم خواستار معرفی مناسب محصولات این كارخانه در كشور شد و گفت: محصولات این كارخانه هم اكنون در بسیاری از كشورهای خارجی عرضه می شود.

در گذشته سالانه بیش از 500 تن خمیر و پودر آلومینیوم وارد كشور می شد

محمد مهدی نثاری فرد افزود: سالانه بیش از 500 تن خمیر و پودر آلومینیوم از خارج وارد می شد تا نیاز واحدهای تولیدی داخل را تأمین كند؛ مرحله نخست طرح تولید خمیر آلومینیوم هم اكنون با گنجایش تولید روزانه 30 كیلو خمیر در حال اجراست و قرار است به زودی مراحل دیگر آن تكمیل شود.

وی بیان داشت: با تكمیل شدن این فرایند و تأمین نیازهای داخل، كشور در این زمینه به خودكفایی می رسد؛ بتن سبك یكی از محصولات مدرن صنعت ساختمان سازی است كه در برابر گرما، سرما، صدا و آتش مقاوم و به عنوان عایق مطرح است.

مدیر عامل شركت كارخانجات بنای سبك قدس رضوی ادامه داد: همچنین در یكی از كارخانه های شهرك صنعتی ورامین نیز ماده فوق روان كننده بتن تولید می شود كه تنها دو كشور در جهان صاحب این فناوری هستند.

بتنهای سبك كاملاً ایرانی به كشورهای همسایه صادر می شود

وی در پایان تصریح كرد: از سه ماه گذشته بتنهای سبك كاملاً ایرانی به كشورهای همسایه صادر می شود و هم اكنون خانه های بیشتر شهرهای عراق با  این محصول ساخته می شود.

لازم به ذكر است، پیش از این پودر و خمیر آلومینیوم از كشورهای اروپایی مانند آلمان و چین وارد می شد و صنعت بتون سبك كشور از پیش از انقلاب تا كنون به شدت به این ماده وابسته بوده است.

تحریمها و نیز كاربردهای شبه نظامی از یك سال گذشته تا كنون مانع از ورود این نوع ماده اولیه صنعت ساختمان سازی  به داخل كشورشده بود؛ خمیر آلومینیوم نه تنها در این صنعت بلكه در صنایع نظامی سوخت جامد موشك كاربرد دارد.

مهمترین كاربرد خمیر آلومینیوم در ساخت بلوكهای سیمانی سبك است

مخترع این ماده و مبدع خط تولید خمیر آلومینیوم در  كشور نیز در این مراسم گفت: پس از پنج سال تلاش مداوم به همت شركت دانش بنیان رادین صنعت شریف و مشاركت مركز رشد دانشگاه صنعتی شریف  و سرمایه گذاری آستان قدس رضوی به نتیجه رسید و مهمترین كاربرد خمیر آلومینیوم در ساخت بلوكهای سیمانی سبك است.

مهدی عشقی مراد افزود: خمیر تولید شده در ایران از لحاظ كیفیت با مشابه خارجی برابری می كند و قیمت آن نیز یك هفتم محصول خارجی است، یعنی مشابه آلمانی این محصول امروز 36 هزار تومان عرضه می شود، اما این محصول داخلی به قیمت پنج هزار تومان به مصرف كنندگان ارائه می شود.

وی عنوان داشت: مزایای این ماده نسبت به نمونه مشابه خارجی آن قیمت ارزان تر در عین كیفیت مشابه، آلودگی و گرد و غبار كمتر و حذف خطر آتش گرایی این ماده است كه راه اندازی خط تولید این ماده در منطقه ورامین قطعاً اشتغالزایی فراوانی برای مردم بومی این منطقه به همراه دارد.

مخترع این ماده و مبدع خط تولید خمیر آلومینیوم در  كشور ضمن تقدیر از سید رسول میرهادی مدیرعامل سال 87 شركت كارخانجات بنای سبك قدس رضوی ادامه داد: وی ریسك اجرای این طرح بزرگ را پذیرفت و ما را پشتیبانی كرد و البته مهندس نثاری فرد مطلق نیز این اطمینان را به ما كردند.

گفتنی است، در این طرح بیش از 10 میلیارد ریال سرمایه گذاری شده است و طرح مذكور طرح منتخب جشنواره علم تا عمل استان تهران، جشنواره ملی نوآوری و شكوفایی دهه فجر سال 2011 جزو 10 اختراع برتر از بین 600 اختراع، طرح برتر جشنواره كارآفرینی شریف و طرح برتر فن آوران شیخ بهایی نیز بوده است.

لازم به ذكر است آقای مهندس مهدی عشقی مراد یكی از محققان و فناوران شركت رادین صنعت شریف می باشد كه این واحد فناور در مركز رشد فناوری‌های پیشرفته دانشگاه صنعتی شریف با ایده محوری توليد پودر آلومينيوم فليك جهت كاربرد درتوليد بتن سبك گازى اتوكلاو شده از مهر ماه 1390 مشغول فعالیت می‌باشد.