مرکز رشد شريف صفحه نخست

طراحى و ساخت كفش غواصى خودكار توسط متخصصان مركز رشد دانشگاه شريف

عکسمهندس هادى فيوض مدير عامل شركت ليان پيشرو خليج فارس از واحدهاى فناور مستقر در مركز رشد فناورى‌هاى پيشرفته دانشگاه شريف، در اين باره گفت: غواصان در زير آب با مشكلات زيادى از جمله سرعت حركت و خستگى جسمانى مواجه هستند. همانگونه كه در خشـكى مى‌‏توان با استفاده از مبدل‌هاى انرژى به سرعت‏‌هاى بالاتر از سرعت و حركت انسان دست يافت، در زير آب نيز با كمك كفش غواصى خودكار مى‌توان با سرعت بيشترى حركت كرد.

به گزارش روابط عمومى دانشگاه صنعتى شريف، مهندس فيوض ادامه داد: اين دستگاه از دو مـوتور پيشران و يك مخزن باترى تشكيل شده اسـت. اين دو موتور كه مجهز به پروانه مى‌باشند به ساق پاى غـواص متصل مى‌گردند و غواص را در زير آب به جلو مى‌رانند. اين دستگاه مجهز به يك كنترلر مى‌باشد كه به كمربند غواص وصل مى‌شود و غواص مى‌تواند سرعت حركت خود را تنظيم كند و در هر لحظه از ميزان شارژ باترى اطلاع حاصل كند.

وى گفت: اين نوآورى در واقع نياز اصلى حمل و نقل مطمئن و بى‌خطر غواص و تجهيزات آن زير آب است. از جمله كاربردهاى صنعتى آن مى‌توان به استفاده از اين وسيله در عملياتى چون جوشكارى زير آب، تعمير تجهيزات نصب شده زير آب و تعقيب لوله نفت نام برد. كاربرد‌هاى نظامى اين وسيله بسيار گسترده است. كاربرد عمومى و تفريحى اين وسيله نيز در نوع خود قابل توجه است.

تكنولوژى‌هاى موجود در اين پروژه با انجام تست‌هاى بى‌شمار و انجام تحقيق و توسعه فراوان امكان‌پذيرى ارايه اين محصول محقق گرديد. اين دستگاه شبيه هيچ يك از نمونه‌هاى خارجى نيست و تمامى جزئيات آن از جمله باترى خانه هوشمند، نوع موتور، عايق‌بندى و بدنه و تمامى جزئيات آن در غالب يك طراحى و ابداع منحصر به فرد بوده و در نوع خود قابل رقابت با محصولات خارجى است. تمامى منابع از روش تحقيق و ابداع حاصل شده و از مهندسى معكوس استفاده نشده است.

مدير عامل شركت ليان پيشرو خليج فارس افزود: اين پروژه حدود دو سال پيش براى اولين بار در اين پژوهشكده آغاز به كار كرد و براى انجام آن، از تجارب متخصصين دانشگاه صنعتى شريف در زمينه‌هاى مهندسى برق قدرت، الكترونيك و مخابرات و مهندسى مكانيك جامدات، هيدروديناميك و سيالات استفاده شده است.