مرکز رشد شريف صفحه نخست

كتاب «نگاهى به كارنامه دانشگاه شريف در اكوسيستم كارآفرينى» منتشر شد

کتاب نگاهی به کارنامه دانشگاه شریف در اکوسیستم کارآفریني توسط ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری منتشر شد. 

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دانشگاه‌ها یکی از بازیگران اصلی اکوسيستم نوآوري به شمار مي‌روند و فعاليت آن‌ها نقش اساسي در عملکرد كلان نظام نوآوري كشور دارد. ازاين‌رو بايد با استفاده از همه ابزارهاي سياستي ممكن تلاش كرد تا دانشگاه‌ها بتوانند نقش خود در نظام نوآوري و فناوري كشور را به خوبي ايفا كنند.

از جمله دانشگاه‌هایی که اخیراً توانسته است گام‌های ارزنده‌اي در اين راستا بردارد، دانشگاه صنعتي شريف است. آمارها نشان مي‌دهد به مدد راهبردها و اقدامات دانشگاه شريف در حيطه تجاري‌سازي دانش و فناوري، در حال حاضر بيش از ۱۵۰ شرکت يا کسب‌وکار دانش‌بنيان توسط دانشجويان، اعضاي هيئت‌علمي و فارغ‌التحصيلان اين دانشگاه شكل‌گرفته و تعداد آنها به‌طور پيوسته رو به افزايش است.

ازاین‌رو ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی به‌منظور کمک به اشاعه تجارب دانشگاه صنعتي شريف در زمينه تجاري‌سازي دستاوردهاي دانشي و فناورانه دانشجويان و اعضاي هيئت علمي و شکل‌گيري کسب‌وكارهاي دانش‌بنيان پايدار و توانمند، اقدام به مستندسازي راهبردها و اقدامات دانشگاه و بررسي آثار و پيامدهاي آنها كرده است.

مکتوب «درمسیر توسعه زیست بوم کارآفرینی» با رويکرد تپش اقتصاد دانش‌بنيان در مدار دانشگاه صنعتي شريف از سري مجموعه در مسير توسعه زيست‌بوم کارآفريني است كه به همت ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوري و اقتصاد دانش‌بنيان معاونت علمي منتشر و در اختيار علاقمندان قرار گرفت.

با توجه به اینکه توسعه اقتصاد دانش‌بنیان در غیاب یک اکوسیستم نوآوري که بستر رشد و توسعه کسب‌وكارهاي فناورانه و دانشي را مهيا مي‌سازد، غيرممكن به نظر مي‌رسد. ازاين‌رو معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري به‌ويژه در طول سال‌هاي اخير تلاش خود را بر فرهنگ‌سازي و تقويت زيست‌بوم نوآوري و كارآفريني دانش‌بنيان در كشور متمركز ساخته است که انتشار کتاب نگاهی به کارنامه دانشگاه شریف در اکوسیستم کارآفریني نیز با همین هدف صورت گرفته است.

«تهیه گزارشی از فروش 9 میلیارد تومانی و مدیریت 4 میلیارد تراکنش موفق در یک سال توسط تلاش یکی از فارغ التحصیلان شریف که پس از تحصیل در آمریکا به ایران بازگشت»، «نگاهی به عملکرد شرکت های فعال در این دانشگاه»، «گزارشی از تولید ماهانه 20 هزار تن محصولات دانش بنیان به دست کارشناسان ایرانی»، «گزارشی از چگونگی شکل گیری حلقه نخست زنجیره کارآفرینی»، «چگونگی به بار نشستن بذر هسته های فناور» و ده ها مطلب خواندنی مختلف دیگر را می توانید در کتاب نگاهی به کارنامه دانشگاه شریف در اکوسیستم کارآفریني که توسط ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی منتشر شده است، بخوانید. (فایل مکتوب)