مرکز رشد شريف صفحه نخست

طراحى و راه اندازى سامانه ژئوپورتال تالابهاى كشور توسط فن‌آفرينان مركز رشد شريف

با حضور رئیس سازمان محیط زیست از سامانه ژئوپورتال تالاب های کشور که توسط جمعی از پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف راه اندازی شده است رونمایی شد.

 

به گزارش روابط عمومی؛ سامانه ژئوپورتال تالاب های کشور که توسط پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف راه اندازی گردیده است با حضور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و تعدادی از فعالان این حوزه در گیت بوستان اهواز محل برگزاری همایش روز جهانی تالاب ها رونمایی شد.
این سامانه که به منظور معرفی تالاب های کشور طراحی شده و هشت تالاب را تحت پوشش قرار می دهد، شامگاه پنجشنبه در همایش روز جهانی تالاب ها در اهواز رونمایی شده است.

گفتنی ست؛ تجمیع و به روزرسانی داده ها و اطلاعات تالاب های کشور در قالب سامانه جامع تحت وب، نمایش دینامیک و تحلیل تغییرات زمانی و مکانی داده ها، استفاده از تصاویر ماهواره ای در تولید نقشه های کاربردی و استفاده خردمندانه از تالاب ها هدف راه اندازی این سامانه است.

سامانه ژئوپورتال تالاب های کشور، نخستین سامانه اطلاعات مکانی تالاب هاست که اطلاعات آن روی گوگل ارث و گوگل مپ نمایش داده می شود و سطح دسترسی متفاوتی برای کاربران تعریف شده است.

این سامانه در حال حاضر هشت تالاب از استان های خوزستان، سیستان و بلوچستان، مرکزی و چهارمحال و بختیاری را تحت پوشش قرار می دهد و به صورت پایلوت ابتدا برای تالاب های شادگان و هورالعظیم اجرا می شود.

خاطرنشان می شود؛ این سامانه با هدف ایجاد بانک اطلاعاتی غنی از تالاب‌های کشور با قابلیت ارائه، ساماندهی، تحلیل و گزارش‌گیری اطلاعات مهم و مرتیط با تالاب‌ها به منظور افزایش سهولت دسترسی به اطلاعات و استفاده بهینه از آنها، راه‌اندازی شده است.
شایان ذکر است؛ امکان مشاهده هوشمند تغییرات زمانی پارامترهای کمی وکیفی مرتبط با تالاب در قالب نمودار، تأمین بستری مناسب جهت بارگذاری اطلاعات مکانی مربوط به تالاب های کشور، جمع آوری داده های ماهواره ای و اطلاعات زمینی مرتبط با تالاب و تبدیل آن با داده های مکانی، امکان مشاهده و گزارش گیری و انجام پردازش های اولیه آماری روی داده های تالاب از جمله ویژگی های متمایز سامانه ژئوپرتال ملی تالاب های کشور می باشد.
گفتی ست این سامانه توسط شرکت سپهر دور کاو (http://sdk.co.ir ) از شرکت های مستقر در مرکز رشد دانشگاه صنعتی شریف راه اندازی شده است. این شرکت با ایده ی محوری کاربرد فناوری سنجش از دور و سیستم‌های اطلاعات مکانی در علوم جوی و زمینی به همراه طراحی و پیاده‌سازی الگوریتم ها و سیستم های وابسته، متشکل از جمعی از فارغ التحصیلان ممتاز این دانشگاهی در سال 1393 تاسیس گردیده است.