مرکز رشد شريف صفحه نخست

مدير جديد مركز رشد و كارآفرينى دانشگاه صنعتى شريف معرفى شد

در مراسمی از زحمات مهندس دهبیدی پور مدیر سابق مرکز رشد و فناوری دانشگاه تقدیر و دکتر طالبی به عنوان مدیر جدید مرکز رشد و فناوری دانشگاه معرفی شد.

به گزارش روابط عمومی، در این مراسم که با حضور دکتر رشتچیان، دکتر تجریشی، دکتر مختاری، دکتر موحدی، دکتر هرمزی نژاد و جمعی از کارکنان این مرکز برگزار شد از زحمات 8 ساله مهندس دهبیدی پور تقدیر و دکتر طالبی به عنوان مدیر جدید این مرکز معرفی شد.
در ابتدای این مراسم دکتر رشتچیان معاون پژوهش و فناوری دانشگاه طی سخنانی مرکز رشد و کار آفرینی دانشگاه را جز افتخارات دانشگاه صنعتی شریف خواند و افزود: این مهم محقق نمی شود جز آنکه مدیری دلسوز و کار آشنا چون مهندس دهبیدی پور بر مسند آن بوده باشد.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه گفت: الویت اصلی مهندس دهبیدی پور همواره بر روی دانشجویان بود و زمینه را برای بالا رفتن روحیه اعتماد به نفس در دانشجویان ایجاد میکردند.
دکتر رشتچیان؛ اشراف به همه موضوعات کوچک و بزرگ، فعالیت مسمتر شبانه روزی، روحیه قدردانی و سخت کوشی مهندس دهبیدی پور را از نقاط مثبت ایشان برشمرد و برای ایشان ارزوی موفقیت کرد.
در ادامه مراسم دکتر تجریشی معاون سابق پژوهش و فناوری دانشگاه طی سخنانی به تحول نظام آموزش عالی در دنیا اشاره کرد و افزود: باید بتوانیم با شکست حلقه ها زمینه را برای ماندن دانشجویان در داخل کشور فراهم سازیم و برای رسیدن به این مقصود دانشگاه ها باید تدبیری را اتخاذ کنند و با یک تصمیم، اراده و عملکرد مناسب زمینه را برای حضور سرمایه های انسانی کشور فراهم سازند.
وی با تاکید بر این موضوع که در بحث کار آفرینی دانشگاه شریف همواره الگو مناسبی برای کشور است افزود: باید زمینه حضور مرکز رشد و کار آفرینی شریف را برای ورود به عرصه های بین المللی فراهم کنیم و در این راه باید از پتانسیل دانشجویان و اعضای هیات علمی جوان بهره برد.
وی با اشاره به ناچیز بودن بودجه های دولتی در بحث مراکز رشد و کار آفرینی گفت: باید در این راه به گونه ای قدم بر داریم تا کشور بتواند به عنوان چشم امید به ما بنگرد.
دکتر تجریشی گفت: دانشگاه شریف پتانسیل خوبی دارد و اگر اراده و برنامه صحیح در این راه وجود داشته باشد قطعا اثر گذار خواهیم بود.
در ادامه برنامه دکتر مختاری مدیر ارتباط با صنعت دانشگاه طی سخنانی افزود: سالها بود که در دانشگاه حلقه مفقود مهمی تحت عنوان کار آفرینی داشتیم و با حضور مهندس دهبیدی پور و زحمات ایشان این مساله حل شد و سالهای متمادی مرکز رشد و کار آفرینی شریف جز برترین های کشور معرفی شد.
وی با اشاره به اتاق فکر افزود: ما برای ادامه حیات نیاز به ورودی نقدینگی داریم و تفاهم نامه هایی هم در این زمینه امضا کردیم که همه این موارد جز با همکاری و همفکری مهندس دهبیدی پور محقق نمی شد.

گفتنی است؛ در بخش دیگری از جلسه دکتر موحدی مدیر پژوهشی دانشگاه شریف داشتن روحیه خوش فکری، مسولیت پذیری و از خود گذشتگی مهندس دهبیدی پور را مثال زدنی توصیف کرد و افزود: من همواره در طول مدت همکاری با ایشان تحت تاثیر شخصیت وی بودم.
دکتر موحدی افزود: مهندس دهبیدی پور در تمام طول مدت همکاری اش همواره به مصلحت دانشگاه صنعتی شریف می اندیشید و قطعا یکی از گنجینه های دانشگاه شریف در حضور ایشان متبلور شده است و امیدوارم بتوانیم به نحو شایسته از این گنج بهره ببریم.
در ادامه برنامه دکتر هرمزی نژاد مدیر روابط عمومی دانشگاه شریف گفت: مهندس دهبیدی پور یکی از متعصب ترین افراد دانشگاه شریف هستند که همیشه بر روی برند و اسم دانشگاه شریف تعصب ویژه داشتند و امیدوارم در سنگر دیگری از حضور ایشان بهره ببریم.
دکتر طالبی طی سخنانی گفت: به جرات می توانم بگویم که یکی از افتخارات بنده همکاری با مهندس دهبیدی پور است و جایگزین شخص بزرگی شده ام و مسولیت بزرگی به عهده بنده گذاشته شده است و امیدوارم مهندس دهبیدی پور همچون گذشته بنده را حمایت کنند .
وی افزود: در نظر دارم همان راه مهندس دهبیدی پور را ادامه دهم و فعلا برنامه ای برای تغییر در نظر ندارم.
وی با اشاره به دو موضوع مهم کار آفرینی و مرکز رشد گفت: خوشبختانه در بحث کار آفرینی وضعیت خوبی داریم اما در خصوص مرکز رشد نیاز به زیر ساخت های اساسی است و ورود 200 در خواست در سال آمار بالایی است که باید به صورت جدی به ان پرداخته شود. وی الویت اصلی خود را پارک علم و فناوری خواند و افزود: اگر در این راه به موفقیت برسیم قطعا بسیاری از مشکلات ما حل خواهد شد.
در خاتمه جلسه مهندس دهبیدی پور ضمن تشکر از دکتر طالبی برای قبول زحمت گفت: لازم می دانم از روسای سابق دانشگاه معاونان پژوهشی سابق و همچنین مدیران پیش از بنده که در مرکز رشد زحمات فراوانی را کشیدند تشکر ویژه داشته باشم.
وی عدم موفقیت در بحث زیر ساخت ها را یکی از عدم توفیقات خود خواند و افزود: در حوزه زیر ساخت برای دوره رشد و پسا رشد توفیق چندانی نداشتم.
مهندس دهبیدی پور در ادامه به برخی از اقدامات خود اشاره کرد و گفت: همیشه سعی کردم ضریب نفوذ کار آفرینی را در بین دانشجویان بالا ببرم و توانمندی دانشجویان را افزایش دهم و ظرفیت جذب را با اضافه کردن ساختمان های جدید کمی بالا بردم اما همچنان جای کار بسیار دارد.
وی به تاسیس صندوق پژوهش و فناوری در سال 88 هم اشاره کرد و گفت: با راه اندازی شتاب دهنده شریف و مدرسه اشتغال شریف جز دانشگاه های پیشرو در این زمینه بودیم.
مهندس دهبیدی پور به اخذ مجوز پارک علم و فناوری هم اشاره ای کرد و گفت: با وجود همه زحمات و سختی ها خوشبختانه موفق به اخذ مجوز این پارک شدیم و امیدوارم زمینه رشد و پیشرفت هر چه بیشتر شریف را سبب گردد.
مهندس دهبیدی پور در خاتمه گفت: اگر افتخاری در این دوران بوده همگی نتیجه زحمات تک تک دوستان و همکاران بنده بوده و برای یکایک این عزیزان آرزوی موفقیت دارم.
در پایان مراسم طبق سنت دیرینه دانشگاه از زحمات مهندس دهبیدی پور تقدیر شد.