مرکز رشد شريف صفحه نخست

تحقق روياى راه رفتن دوباره با طراحى رباتى در مركز رشد دانشگاه صنعتى شريف

ربات طراحی شده توسط تیمی از محققان مستقر در مرکز رشد دانشگاه صنعتی شریفی به عنوان جایگزینی مناسب برای ویلچر، رویای راه رفتن دوباره را برای بیماران کم توان و ناتوان در استفاده از اندامهای پایین تنه محقق می کند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی شریف، جمعی از محققین و فارغ التحصیلان دانشگاههای صنعتی شریف و تربیت مدرس توانستند طی تحقیقات و فعالیت های سه ساله ی خود، رباتی را طراحی کنند که امکان راه رفتن، نشستن و برخاستن را برای افراد دچار کم توانی و ناتوانی در استفاده از اندامهای پایین تنه ایجاد کند.

دکتر سعید بهزادی پور عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف و مدیر گروه مکانیک این پروژه در خصوص ساخت این ربات می گوید: ربات اسکلت خارجی اکسوپد که ربات توانبخشی ویژه راه رفتن افراد دچار کم توانی و ناتوانی در استفاده از اندامهای پایین تنه است. این ربات به کاربر در راه رفتن، نشستن و برخاستن کمک می‌کند و می‌تواند به عنوان جایگزین ویلچر استفاده شود. فناوری اسکلتهای خارجی به عنوان یکی از فناوریهای پیشرفته و به روز رباتیک در دنیا شناخته می‌شود و تا کنون شرکتهای معدودی تنها در کشورهای آمریکا، ژاپن و اسرائیل موفق به تجاری سازی آن شده‌اند. شرکت ایرانی دانش بنیان پداسیس متشکل از اعضای هیئت علمی، پژوهشگران و مهندسانی با سابقۀ عملی در حوزه سیستمهای رباتیک کمک حرکتی و توان بخشی (مورد استفادۀ بیماران، سالمندان و افراد کم توان) موفق به ساخت ربات اسکلت خارجی پایین تنه اکسوپد (Exoped) برای راه رفتن بیماران فلج پا شده است.
این پژوهشگر در خصوص نحوه ی استفاده از این ربات گفت: ربات اسکلت خارجی اکسوپد در قالب دو نسخه درمانگاهی و نسخه شخصی ارائه می‌شود. نسخه درمانگاهی به همراه حامل نگهدارندۀ کاربر، کیوسک رایانه و نرم‌افزار ویژۀ کنترل ربات ارائه می‌شود. در نسخۀ درمانگاهی، کاربر زیر نظر پزشک یا کارشناس توانبخشی از دستگاه استفاده می‌کند. در نسخۀ شخصی، ربات به همراه عصا، باتریهای قابل شارژ و رایانۀ کنترل کنندۀ داخلی ارائه می‌شود و کاربر می‌تواند از آن در منزل و بیرون از خانه آزادانه استفاده کند. اکنون نسخه درمانگاهی این محصول در حال اخذ مجوزهای لازم از اداره کل تجهیزات پزشکی به منظور استفاده گسترده در درمانگاههای توانبخشی است.

مزایای استفاده از ربات اسکلت خارجی اکسوپد
مهندس حوائجی، مدیرعامل شرکت پداسیس، با اشاره به مزایای استفاده از این ربات می گوید: بازگرداندن توانایی راه رفتن به افراد کم توان و ناتوان پایین تنه بیش از هر چیز بر روحیه، اعتماد به نفس و امید آنان به زندگی اثر قابل توجهی دارد. افزون بر این امکان ایستادن، نشستن و راه رفتن کاربران به آنان استقلال بیشتری در زندگی می‌دهد. همچنین تحرک بیشتر موجب بهبود وضعیت فیزیکی از جمله بهبود گردش خون، تنظیم فشار خون، بهبود تنفس، جلوگیری از مشکلات گوارشی و کلیوی، زخم بستر، دردهای مزمن و تضعیف ماهیچه ها می‌شود. از اکسوپد می‌توان برای توانبخشی افرادی که دچار اختلال در الگوی راه رفتن هستند استفاده کرد.

اکسوپد چگونه کار می‌کند؟
دکتر ازگلی عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس و مدیر گروه کنترل در این پروژه میگوید اکسوپد یک ربات اسکلت خارجی پایین تنه است که قادر است وزن بیمار را تحمل کرده و به زمین انتقال دهد. این ربات بر روی لباسهای کاربر پوشیده می‌شود. اکسوپد از چهار موتور الکتریکی پر قدرت در مفاصل لگن و زانو بهره می‌برد که قادرند پاهای بیمار را با الگوهای حرکتی متناسب با شرایط بیمار و سرعت دلخواه حرکت دهند. بدین ترتیب کاربر قادر است بدون نیاز به صرف انرژی چندانی به کمک اکسوپد راه برود.
چه کسانی می‌توانند از اکسوپد استفاده کنند؟
مهندس نقی پور، مدیر فروش این پروژه در مورد حوزه کاربرد دستگاه گفت: افرادی که دچار فلج پایین تنه (paraplegia) هستند و همچنین افراد دچار ضعف عضلانی و یا اختلال حرکتی در ناحیه پایین تنه می‌توانند از ربات اسکلت خارجی اکسوپد استفاده کنند. برای استفاده از دستگاه لازم است کاربر توانایی کافی در کنترل بدن خود به کمک دستهایش را داشته باشد. نسخۀ درمانگاهی این محصول می‌تواند در آزمایشگاههای علوم اعصاب، توانبخشی، کاردرمانی و ارتوپدی فنی مورد استفاده قرار گیرد. همچنین مراکز تحقیقاتی می‌توانند از این وسیله استفاده کنند.

وی تصریح کرد؛ در حال حاضر خرید این ربات از کشورهای تولید کننده ی خارجی با هزینه هایی گزاف امکان پذیر است و پژوهشگران ایرانی توانسته اند با ساخت چنین رباتی هزینه ی آن را به یک سوم مشابه خارجی آن برسانند.

لازم به ذکر است؛ این گروه تحقیقاتی که متشکل از اعضای هیئت علمی، دانشجویان و فارغ التحصیلان با سابقۀ عملی در حوزه سیستم های رباتیک کمک حرکتی و توان بخشی از دانشگاه های صنعتی شریف و تربیت مدرس می باشد و هم اکنون در مرکز تحقیقات فناوری های هوشمند عصبی جواد موفقیان وابسته به دانشگاه صنعتی شریف مستقر است و در حال ادامۀ فعالیت در حوزۀ رباتهای اسکلت خارجی کمک حرکتی است. علاقه مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد این پروژه می توانند به سایت pedasys.com مراجعه نمایند.

قابل ذکر است که ساختمان مرکز توانبخشی جواد موفقیان از موقوفه های دانشگاه است که توسط واقف محترم (آقای جواد موفقیان) وقف دانشگاه شده است و یک طبقه از آن جهت استقرار واحدهای فناور مربوطه در حوزه فعالیت این مرکز به مرکز رشد دانشگاه تخصیص یافته است و تاکنون 4 واحد فناور در این بخش مستقر شده اند.

سیاست راهبردی پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف، همجوارسازی واحدهای فناور در مراکز تخصصی است که واحدهای فناور دو حوزه سلامت و انرژی از این جمله است.

گزارش خبری پخش شده در اخبار شبکه یک سیما