مرکز رشد شريف صفحه نخست

چگونه به كسب وكارخود رونق دهيم؟

ارزش كار خود را بالاببريد و به همان اندازه شاهد رونق حرفه خود باشيد. آدم هاى موفق در يك محيط كارى جديد به شغل خود همانند يك محصول مهم تجارى مى نگرند، هرگز ارزش هاى آن را دست كم نمى گيرند و بخوبى آگاهند تا زمانى در محيط كارشان ارزشمندند كه بتوانند سودآورى داشته باشند، چه براى خود و چه براى شركت يا كارفرمايى كه براى آن كار مى كنند.

    يك محصول، زمانى در بازار پرفروش مى شود كه از كيفيت خوب، تبليغات، بازاريابى قوى و چندين فاكتور موثر ديگر در جلب توجه مشترى برخوردار باشد و افراد نيز زمانى مى توانند شاهد رونق حرفه خود باشند كه ارزش كار خود را بالاببرند، براى بالابردن توانايى هاى خود بكوشند، درباره توانايى هاى خود تبليغ كنند و در محيط كار انعطاف پذير باشند. براى نيل به همه اين اهداف، آدم هاى موفق همچنين مى دانند كه تابع بازار خود هستند و اين بازار جايى نيست جز سازمان، شركت يا كارفرمايى كه براى آن كار مى كنند.

    آنها بايد از تمام جوانب كارى شركتى كه براى آن كار مى كنند؛ آگاه باشند و به نوع مهارت هاى خود، تقاضا براى آن مهارت ها و توانايى هاى تغيير و تحولات مختلف در محيط كارشان و پروژه هايى كه در ارتباط با شغلشان است، آشنا باشند. با آگاهى از همه اين عوامل، آنها بايد درصدد بالابردن ارزش كار خود باشند.
    براى اين كار بايد از همه مهارت هاى خود به نحو عالى استفاده كنند، درصدد يادگيرى مهارت ها و تجربه هاى جديد باشند و بتوانند خود را با شرايط جديد كارى و تغيير و تحولات سازمانى منطبق كنند.

    
    به ابزارهاى خود اعتماد داريد؟

    وقتى كسى را براى انجام كارى (همچون كارهاى مختلف تعميراتى و غيره) استخدام مى كنيد؛ دوست داريد كه او از بهترين و روزآمدترين ابزارهاى لازم در كارش استفاده كند تا پولى كه به او مى پردازيد هدر نرود و حتى در آينده مشترى دايمى او شويد، چنين مثالى درباره شما نيز صدق مى كند.

    ابزار كار شما آن چيزى است كه مى دانيد و چگونگى انجام كارى كه به شما محول شده. دستمزد شما بر مبناى ارزش هاى فعلى دانش و مهارتتان است.

    امروزه مهارت ها و فناورى هاى جديد، با سرعتى بيش از گذشته، در حال ورود به بازار و معرفى به مشاغل مختلف هستند.

    بنابراين مطمئن باشيد كه كس ديگرى در جايى ديگر، مشغول يافتن راهى بهتر، موثرتر، سريع تر و حتى كم هزينه تر براى انجام كارى است كه شما در حال حاضر آن را انجام مى دهيد.

    به خاطر داشته باشيد، اگر نتوانيد از مهارت ها و تكنولوژى هاى جديد در كار خود استفاده كنيد يا دانش خود را روزآمد كنيد؛ همكاران و رقباى شما اين كار را خواهند كرد و شما از قافله عقب خواهيد ماند.

    در اين زمينه به مثالى خوب اشاره مى كنيم. زمانى انجام كارهاى مختلف گرافيكى به صورت دستى و با داشتن ذوق و سليقه لازم از سوى گرافيست امكان پذير بود، اما امروزه با ورود كامپيوتر در همه عرصه ها، كارهاى گرافيكى راحت تر انجام مى گيرد. در اين ميان، با توجه به برنامه هاى مختلفى كه براى انجام كارهاى گرافيكى با كامپيوتر به بازار عرضه شده، برگ برنده با كسى است كه بيشترين احاطه را بر برنامه ها داشته باشد و بتواند از هر يك از آنها در جاى لازم استفاده كند. به خاطر داشته باشيد كه مهارت ها، قابليت ها و توانايى هاى ما تا زمانى با ارزش هستند كه كسى حاضر باشد براى استفاده از آنها پول پرداخت كند. شركت ها و كارفرمايان امروز در بازارهاى جهانى براى روزآمدترين مهارت ها و دانش كار، پول پرداخت مى كنند؛ بنابراين براى رقابت در عرصه بين المللى، بايد بتوانيد خود را «مجهزتر> كنيد و نه فقط «مجهز.>

    چرا كه در غير اين صورت، فرد ديگرى با شرايط بهترى نسبت به شما از راه خواهد رسيد و جايگزين شما خواهد شد.
    
    چه ابزارهايى در دست داريد؟

    در عصرى كه هر روز آن دستخوش تحولات مختلف است، بايد خود را با تغييرات و تحولات جديد در محيط كار آماده كرد.

    همه ما در محيط كار خود با چالش هاى مختلفى از جمله با تغييرات و تحولات جديد از جمله يافتن جايگزينى براى شغل فعلى خود مواجهيم و اين چالش، زمانى جدى تر مى شود كه حس كنيم فقط در يك حوزه قادر به فعاليت هستيم و كار ديگرى از دستمان بر نمى آيد.

    برخى با چند مشاوره و تست روان شناسى و... براحتى به قابليت هاى ديگر خود كه البته بالقوه هستند پى مى برند؛ در حالى كه برخى ديگر به طور اتفاقى و حتى ناآگاهانه متوجه آنها مى شوند. در هر دو حالت، افراد به اين نتيجه مى رسند كه مهارت ها و علايق و قابليت هاى بيشترى نسبت به آنچه فكر مى كنند دارند و براى يافتن مهارت ها و علايق جانبى، چه براى آنهايى كه حرفه اى هستند و چه براى آنهايى كه به صورت تفننى كار مى كنند؛ روش هاى مختلفى وجود دارد.

    در مدرسه يا دانشگاه در چه درس هايى نمرات خوب مى گرفتيد؟ به چه كارهايى علاقه داشتيد؟ در حال حاضر در چه كارهايى مهارت داريد، آيا كسى از شما در كار ديگرى تعريف كرده است؟ فكر مى كنيد چه استعدادهاى ذاتى ديگرى داريد؟ دست و دلتان به چه كار ديگرى مى رود؟ در پاسخ به سوال هاى فوق و سوال هاى مشابه، به فهرستى از فعاليت ها و كارهايى مى رسيد كه از انجام آنها لذت مى بريد يا در گذشته لذت مى برديد. مطمئنا اين گونه فعاليت ها، نيازمند مهارت ها و توانايى هايى هستند كه شما در خود داريد و از وجود آنها بى خبريد. پس معطل چه هستيد؟ آنها را كشف كرده و به نحو بهينه از آن استفاده كنيد.

    
    مهارت ها چقدر با ارزش هستند؟

    برخى مواقع انسان ها بعضى كارها را بى دردسر انجام مى دهند و به اين كه آن را چگونه انجام مى دهند فكر نمى كنند. با اين حال، در انجام همين كارهاى ساده هم، فرآيندهاى مختلفى دخيلند و براى انجام اين فرآيندها، مهارت هاى مختلفى مورد نياز است؛ مهارت هايى كه با ارزش تر از آن چيزى است كه شما فكر مى كنيد.
    براى تعيين ارزش مهارت هايتان مى توانيد تمرين زير را انجام دهيد.

    يك صفحه از آگهى روزنامه را جدا كنيد (به صفحه خاصى توجه نكنيد چون در هر حال دنبال يافتن يك شغل نيستيد و اين كار فقط يك نوع تمرين است.)

    عنوان آگهى، يعنى شغل و پستى را كه براى استخدام افراد آگهى مى شود با يك تكه نوار نامرئى بپوشانيد (طورى كه بعدا بتوانيد آن را جدا كنيد و عنوان را بخوانيد..)

    حال به فهرست شرايط مورد نياز داوطلبان مراجعه كنيد. از يك ماژيك فسفرى يا روشن، براى جدا كردن مهارت هايى كه به آنها در مشاغل مختلف نياز هست و شما آن را در خود مى يابيد، استفاده كنيد. حال نوارهاى چسبيده را برداريد و به عنوان آگهى ها توجه كنيد. حتما غافلگير خواهيد شد؛ چون خواهيد ديد واجد مهارت در حوزه ها و مشاغلى هستيد كه هرگز به ذهنتان خطور نمى كرد. بنابراين به خاطر داشته باشيد كه مهارت هاى يك فرد كارآمد در زمينه هاى كارى مشابه، قابل استفاده است (هر غذا ادويه خاص خود را مى طلبد، اما برخى غذاها با ادويه مشابه تهيه مى شوند.)

    حال كه متوجه مجموعه اى از حوزه هاى مختلف كارى شده ايد كه به چه مهارت هايى نياز دارد؛ زودتر مى توانيد فهرستى از مشاغل مورد علاقه خود را به ترتيب اولويت فهرست كنيد البته ممكن است نام برخى شغل ها را نشنيده باشيد؛ اين ها همان مشاغل جديد هستند كه با پيشرفت و تكنولوژى توليد مى شوند.

 

منبع: روزنامه جام جم