مرکز رشد شريف صفحه نخست

خلاقيت رمز موفقيت در كسب و كارها

اشاره:
خلاقيت يعنى توانايى خلق چيزى نو، آفريدن ايده و فكرى متفاوت از آن‌چه تا به حال بوده، ايجاد سبك يا روشى جديد براى يك هدف. يا به تعبيرى نگاه كردن متفاوت به مساله و رسيدن يه يك راه‌حل جديد.
در اينجا به چند تايى از تكنيك هاى عمومى خلاقيت اشاره مى‌كنيم كه در يافتن ايده‌هاى جديد مى‌توانند به شما كمك كنند. به ياد داشته باشيد كه در هر شرايطى ممكن است يكى از اين روش‌ها به درد بخورد. به هر حال دانستن تمام آنها حتما جايى به كمكتان مى‌آيد.

تكنيك هاى عمومى خلاقيت

تكنيك طوفان فكرى
آيا تا به حال در جلسه‌اى بوده‌ايد كه در آن از آدم‌ها بخواهند در مورد يك موضوع مشخص نظر بدهند؟ آيا خود شما هم ايده داشتيد؟ جلسه چه طور بود؟ چند تا ايده‌ى جالب و غير منتظره جمع شد؟ 
تكنيك طوفان فكرى در واقع يك نوع ايده‌يابى گروهى و سازمان يافته است. اساس كار طوفان فكرى اين است كه با جمع‌آورى تمام ايده‌هايى كه هم زمان در جلسه به وسيله‌ى اعضا ارائه مى‌شود، راه‌حل مناسبى براى يك مسأله‌ى خاص پيدا شود.
توجه به چهار اصل در برگزارى جلسات طوفان فكرى اهميت دارد.
اول اين‌كه هر چه بيشتر ايده خلق شود، احتمال پيدا كردن ايده‌ى مناسب بيشتر مى‌شود؛
دوم اين‌كه كه ارزيابى، تمسخر و قضاوت عجولانه‌ى اعضاى جلسه مانع تصور و خيال‌پردازى افراد مى‌شود. در نتيجه توليد ايده به حداقل مى‌رسد؛
از آن جايى كه هر ايده‌ى جديد خود به وجود آورنده‌ى ايده‌هاى تازه است،  اصل سوم اين است كه توجه داشته باشيم افراد در مواجهه با ايده‌ى جديد، موضوع جديدى در ذهنشان مطرح مى‌شود و تعداد بيشترى ايده در ذهن افراد جرقه خواهد زد؛
و بالاخره اصل چهارم، اين كه اگر دو يا چند چيز با هم تركيب شوند، نتيجه‌ى حاصل چيزى بيش از جمع آن‌ها است. به عبارت ديگر، ايده‌هاى ايجاد شده در گروه، بهتر و بيشتر از ايده‌هايى است كه مجموع افراد به تنهايى پيشنهاد مى‌كنند.
در اين مورد كه تعداد افراد شركت كننده در جلسه‌ى طوفان فكرى چند نفر بايد باشد، تحقيقات زيادى شده است. نتايج اين تحقيقات نشان مى‌دهد بهتر است جلسات با 12 تا 15 نفر تشكيل شود.
تكنيك Do IT
اسم اين تكنيك از حروف چهار كلمه‌ى انگليسى تشكيل شده است. علت انتخاب اين چهار كلمه اين است كه براى حل مشكل، ابتدا لازم است موضوع يا مسأله را دقيقاً تعريف و مشخص كنيم. سپس ذهن را براى پيدا كردن راه‌حل‌هاى مختلف باز نگه داريم تا بهترين راه پيدا شود.
در زير اين كلمات را تعريف كرده‌ايم. هر يك از آن‌ها به شما ديد خوبى براى استفاده از اين تكنيك مى‌دهد.
مسأله را واضح مطرح كنيد.
سؤال كنيد چرا اين مشكل به وجود آمده است؟ سعى كنيد مشكل را به مشكلات كوچك‌تر تقسيم كنيد. حال اين مشكل را در دو كلمه بيان كنيد. هدف‌ها، معيارها و موانع كارتان را مشخص كنيد و درباره‌ى آن‌ها توضيح دهيد.
در اين مرحله با تمركز بيشتر بر موضوع و درك عميق آن مى‌توان به تعريف درست‌ترى از آن رسيد. تعريف دقيق مسأله، به قدرى به حل خلاق آن كمك مى‌كند كه گفته مى‌شود نود درصد حل مسأله، خوب فهميدن آن است.
از زاويه‌هاى مختلف مسأله را ببينيد.
فكر خود را محدود نكنيد. در مورد مشكلتان، از ديگران سؤال كنيد و از پاسخ‌هايشان براى توليد ايده‌هاى جديد استفاده كنيد. ايده‌ها را هر چند خنده‌دار ليست كنيد. ايده‌هاى جديد را با هم تركيب كنيد و در دسته‌هاى مختلف گروه‌بندى كنيد. ايده‌ها را ارزيابى نكنيد، يعنى هر چيزى به نظرتان رسيد، فكر نكنيد مسخره است يا عملى نيست. تشويق در ايده دادن و ليست كردن آن‌ها، در توليد انبوهى ايده بسيار مؤثر خواهد بود.
از بين ايده‌ها بهترين را پيدا كنيد.
به هدف و معيارهايتان توجه كنيد. ايده‌هاى جمع شده را بر اساس آن‌ها تجزيه و تحليل كنيد. نقاط ضعف هر ايده را پيدا كنيد و فكر كنيد چگونه مى‌توان آن‌ها را به نقطه‌ى قوت تبديل كرد. در مورد نقاط مثبت اغراق كنيد، شما را در اجراى ايده‌تان دل‌گرم مى‌كند.
ايده را به راه‌حل عملى تبديل كنيد
بعد از ارزيابى و انتخاب بهترين ايده، حالا وقت اين است كه به عملى كردن ايده فكر كنيد. اين مرحله‌اى است كه فكر و ذهنيت شما مى‌خواهد به يك چيز جدى تبديل شود. يك ايده‌ى خوب اگر بد اجرا شود نه تنها سودى ندارد، بلكه گاهى موجب زيان‌هاى جبران ناپذير مى‌شود.

  تكنيك توهم خلاق
خيلى وقت‌ها آن‌چه ما فكر مى‌كنيم واقعيت است، واقعيت نيست. واقعيت‌ها با پنج حس انسان درك مى‌شوند. فرض بر اين است كه حواس پنج‌گانه گزارش دقيق و درستى از محيط اطراف به انسان مى‌دهند. آيا واقعاً همين‌طور است؟
چيزهايى كه چشم شما مى‌بيند و طورى كه مغزتان آن را تفسير مى‌كند باعث اين خطا يا توهم مى‌شود. چشم مى‌بيند، اما وظيفه‌ى ذهن چيز ديگرى است. كار ذهن مرتب كردن، دسته‌بندى و قابل فهم كردن جرقه‌هايى است كه پس از ديدن، مغز آن را ايجاد مى‌كند. بنابراين تصاويرى كه در ذهن شما است، كپى مستقيم اشياء نيست، بلكه كدهاى خلاصه‌اى است كه از طريق شبكه‌ى عصبى به مغز مى‌رسند.
همه‌ى افراد در همه‌ى مواقع درك يكسانى از يك موضوع ندارند و ارتباط ادراكى چشم و مغز هميشه منجر به دركى منسجم از واقعيت نمى‌شود. حتى گاهى اين دو با هم تضاد هستند.
از طرفى تجربيات قبلى در موضوع رؤيت شده بسيار تأثيرگذار است. در واقع بيشتر اوقات، تمايلات، انتظارات و تجربيات قبلى باعث مى‌شود ما آن‌چه را مايليم ببينيم، نه آن‌چه را كه واقعاً در خارج وجود دارد.
شايد تنها راهى كه به وسيله‌ى آن بتوان واقعيت را شناخت، حذف پيش فرض‌ها، تمايلات و يا فيلترهاى پنهانى است كه بر موضوع اثر گذاشته است.
براى اين منظور، اولين قدم اين است كه متوجه باشيم حواس پنج‌گانه نشان نمى‌دهد واقعيت بيرونى دقيقاً چيست. اين خود از ضرورت‌هاى يك فكر خلاق است.
منظور و هدف اين تكنيك اين است كه شما بتوانيد با قدرت توهم و خيال طور ديگرى به مسائل نگاه كنيد، تا بلكه اصل و واقعيت موضوع را دريابيد. اين سعى باعث مى‌شود الگوى ذهنى جديدى در مغز شما ساخته شود و در نهايت اين فعل و انفعال‌ها موجب كشف ناگهانى و غيرمنتظره‌اى گردد.
بنابراين، براى اين كه بتوانيم خلاقانه با موضوعات برخورد كنيم و راه‌حل‌هاى جديد براى مسائلمان پيدا كنيم، گاهى احتياج است با قدرت خيال و توهم موضوع را از زواياى ديگرى هم ببينيم. هر چند كه ديدن از آن زاويه اشتباه به نظر آيد. شايد به همين دليل است كه بسيارى از افراد خلاق كارهايى مى‌كنند كه در ابتدا احمقانه به نظر مى‌رسد.
تكنيك دفترچه‌ى يادداشت
شما كسى هستيد كه جايى كار مى‌كنيد، شايد هم فقط درس مى‌خوانيد، و يا بيشتر اوقات خود را در خانه سپرى مى‌كنيد. تا حالا شده است به جاى موضوع اصلى كه مشغول آن هستيد، به چيزى كه در حاشيه‌ى موضوع اصلى قرار گرفته است دقيق شويد و فكر كنيد؟ چه قدر به آن فكر كرديد؟ چه ايده‌هايى به ذهنتان رسيد؟ مى‌دانيد اگر همين فكرهايى كه در حين كار روى موضوع اصلى ناگهان ذهنتان را مشغول كرده و بعضى وقت‌ها اتفاقاً‌ ايده‌هاى جالبى از آن خلق شده، به چه درد مى‌خورند؟
وقتى كه روى مسأله‌اى تمركز مى‌كنيد و براى آن دنبال راه‌حل مى‌گرديد، ناخودآگاه ذهنتان را عادت مى‌دهيد كه:
1. پذيراى صورت مسأله‌ى جديد باشد و نسبت به آن حالت تدافعى به خود نگيرد.
2. در پردازش اطلاعات ورودى از پديده‌هاى بيرونى، دقيق و ظريف عمل كند و به همه‌ى نكات توجه كند.
دفترچه‌ى يادداشت ايده به شما اين امكان را مى‌دهد كه بعد از يك بازه‌ى زمانى مشخص، چندين راه‌حل متفاوت براى يك موضوع گرد آوريد. نوشتن هم ذهن شما را مرتب مى‌كند، هم جلوى آفت فراموشى را مى‌گيرد.
اين دفترچه، نه دفترچه‌ى يادداشت روزانه است كه قرار ملاقات هفته‌ى بعد در آن نوشته شود، و نه دفترچه‌ى تلفن. بلكه محيطى است كه در آن به خودمان اجازه مى‌دهيم ساده و كودكانه فكر كنيم، به ذهن اجازه‌ى خلاقيت دهيم و فكرهاى خوبى را كه ممكن است تعداد زياديشان در مدت كوتاهى توليد شوند ثبت كنيم. هرچه اين فكرها نامأنوس‌تر باشند و قالب‌ها و پيش فرض‌هاى اضافى مرسوم را بشكنند، با ارزش‌ترند.
دفترچه‌ى ايده به ما كمك مى‌كند كه به اطرافمان دقيق‌تر نگاه كنيم و سعى كنيم نكات ريز و ظريف پديده‌ها را درك كنيم. كلنجار رفتن با يك مسأله كه هيچ اجبارِ بيرونى براى حل سريع آن نداريد، بهترين راهى است كه مى‌تواند ذهن شما را هميشه باز و خلاق نگه دارد.
تمرين دفترچه‌ى يادداشت:
سعى كنيد هر روز زمان‌هاى خاصى را به پُر كردن خلاقانه‌ى دفترچه اختصاص دهيد. در عين حال هر ايده‌ى جديدى كه به ذهنتان مى‌رسد، شكار كنيد و در دفترچه نگه داريد. اگر در مورد مشكل خاصى فكر مى‌كنيد، صورت مسأله را هم خيلى خلاصه بنويسيد يا با نشانه‌ى خاصى منشأ ايده را مشخص كنيد.
بهتر است دفترچه را از نوعى انتخاب كنيد كه احساس راحتى بيشترى در شما ايجاد مى‌كند. سعى كنيد دفترچه را هميشه همراه داشته باشيد. هيچ‌كس نمى‌داند فرصت كِى از راه مى‌رسد!
پس از تمام شدن دفترچه، آن را مرور كنيد و ايده‌ها را دسته‌بندى كنيد. از آن پس با داشتن مجموعه‌ى باارزشى از فكر خودتان به عملى كردن اين ايده‌هاى خام بپردازيد.

منبع: بازاركار